Rozpoczynamy nabór wniosków o udzielenie wsparcia reintegracyjnego finansowego 

Informujemy, że od 29 października 2024r. rozpoczynamy przyjmowanie wniosków o udzielenie wsparcia reintegracyjnego w ramach projektu „OWES subregionu Centralno-Wschodniego 2024-2029”.

Wnioski o udzielenie wsparcia reintegracyjnego będą przyjmowane w trybie ciągłym, co najmniej do końca 2028r. lub do wyczerpania środków finansowych.

Wsparcie reintegracyjne finansowe (bądź też dofinansowanie do realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego, o którym mowa w art.6 ust. 1 ustawy o ekonomii społecznej) przewidziane jest dla osób, które w momencie podejmowania pracy w przedsiębiorstwie społecznym spełniały jedną z poniższych przesłanek:

– osoba bezrobotna długotrwale

– osoba z niepełnosprawnością

– absolwent centrum integracji społecznej lub absolwent klubu integracji społecznej

– osoba uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego

– osoba usamodzielniana

– osoba z zaburzeniami psychicznymi

– osoba, która uzyskała w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą

Wsparcie reintegracyjne finansowe udzielane jest na podstawie indywidualnego planu reintegracyjnego (IPR) i może wynosić do 300% minimalnego wynagrodzenia za pracę na jedną nowozatrudnioną osobę. Przedsiębiorstwo społeczne z terenu subregionu centralno-wschodniego województwa śląskiego może się ubiegać o wsparcie w formie refundacji wyłącznie na nowozatrudnione osoby.

W ramach wsparcia reintegracyjnego dopuszczalne jest między innymi finansowanie następujących kategorii wydatków:

a) wsparcie podstawowe:

– wsparcie specjalistów, m.in.: doradca zawodowy, trener pracy, coach, psycholog, mentor, superwizor;

– wsparcie edukacyjne, m.in: kursy, szkolenia i warsztaty w zakresie umiejętności społecznych, grupy samokształceniowe, kursy i szkolenia zawodowe, a także podnoszenie poziomu wykształcenia, spotkania sieciujące oraz pozostałe formy kształcenia i podnoszenia kompetencji i kwalifikacji;

b) wsparcie uzupełniające (może być świadczone tylko w połączeniu ze wsparciem podstawowym):

– wsparcie integracyjne, m.in.: wyjazdy i spotkania integracyjne i integracyjno-edukacyjne, imprezy okolicznościowe, korzystanie z lokalnej oferty kulturalnej, grupy samopomocowe;

– wsparcie związane z wykluczeniem komunikacyjnym, np. zakup biletów;

– sfinansowanie opieki nad osobami zależnymi.

Przedsiębiorstwo społeczne zobowiązane jest do wyboru wykonawcy usług spośród CIS i KIS, o ile dana usługa mieści się w ofercie ww. podmiotów. Aktualny katalog usług reintegracyjnych świadczonych przez CIS i KIS znajduje się pod linkiem https://es.rops-katowice.pl/baza-pes/

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w Biurze projektu u Partnera wiodącego na poniższy adres:

Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia
ul. Mazowiecka 5
41-205 Sosnowiec

z dopiskiem „Wniosek o udzielenie wsparcia reintegracyjnego”

Do naboru zastosowanie mają zapisy Regulaminu projektu „OWES subregionu Centralno-Wschodniego 2024-2029”, a w szczególności paragraf 20 – Zasady udzielania wsparcia reintegracyjnego, w tym procedura ubiegania się o wsparcie oraz kwalifikowalność wydatków.

Poniżej zamieszczam do pobrania Wniosek o udzielenie wsparcia reintegracyjnego oraz aktualny Regulamin projektu „OWES subregionu Centralno-Wschodniego 2024-2029”.